Психолог радить

Жук Олена Володимирівна - практичний психолог, має: вищу дошкільну освіту, закінчила Київський національний педуніверситет ім. М.П. Драгоманова, 2007р. 26 роки педагогічного стажу, 8 років на посаді практичного психолога;  має кваліфікаційну категорію -спеціаліст першої категорії.

ВІДПОВІДІ ДИТЯЧОГО ПСИХОЛОГА НА АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ

Коли краще віддавати дитину в дитячий садок?

Відповідь на це вічне питання криється не у віці. Готовність до садка — поняття багатопланове, а не просто набір років, навичок і умінь. Для успішної адаптації дитина повинна досягти певної стадії розвитку: фізичного, розумового і соціального. Більшість дітей вступають до дитячого садка чи ясел у віці від 1,5 до З років. Однак, з деяких причин буває, що дитина починає відвідувати садок у віці 5—5,5 років. У будь-якому віці — це різка зміна звичного способу життя, початок нового періоду. Далеко не всі діти легко сприймають цю зміну. Навіть для найспокійніших, урівноважених, здорових дітей період адаптації до нових умов викликає значні труднощі, не кажучи вже про більш слабких та непристосованих дітей. Якщо період адаптації затягнувся – звертайтесь до практичного психолога дитячого садочку.

АДАПТАЦІЯ - це пристосування організму до нової обстановки (а для дитини дитячий садочок, безсумнівно, є новим, ще невідомим простором, з новим оточенням і новими стосунками). Початок відвідування дошкільного закладу – це не тільки нові умови життя і діяльності, режиму і харчування, - а й нові контакти, оточення, нові взаємини, вимоги і обов'язки. Всі ці зміни відбуваються для дитини одночасно, створюючи там самим стресову ситуацію, яка без спеціальної організації може призвести до невротичних реакцій: порушення емоційного стану, погіршення сну, апетиту, частих захворювань, страхів тощо. Проте соціально-психологічна адаптація у різних дітей відбувається по-різному – в залежності від віку, типу вищої нервової діяльності, стану здоров'я, стилю виховання в сім'ї, родинних взаємин, рівня розвитку у дитини ігрових навичок, її контактності, доброзичливості, емоційної залежності від матері тощо. А ще багато в чому процес адаптації дитини до дитячого садочка залежить від того, наскільки батьки підготували її – як морально, так і фізично.

Як батькам визначити готовність дитини до дитячого садка?

1. Останнім часом вдома дитина стала нудьгувати, не може знайти собі заняття. Цілком можливо, що дитині пора відкривати щось нове, вийти зі звичного «сімейного кола».

2. На прогулянці малюк сам підходить до дітей на майданчику, намагається вступити в контакт.

3. Маля здатне кілька годин на день проводити без мами.

4. Дитина розбірливо може виразити свої потреби словами.

5. Малюк уже досить спритний, вміє самостійно їсти (і пережовувати!), миє руки й умивається, вдягає і знімає із себе основні предмети одягу.До кінця раннього віку в дитини з'являється прагнення до самостійності, її інтереси переміщаються від світу предметів до світу спілкування з дорослими.

Дитина переживає труднощі адаптаційного періоду, ступінь виразності яких пов'язують:

із попередніми умовами виховання, під впливом якого формується поведінкова реакція;

із своєрідністю міжособистісних взаємин дорослих і дітей, з рівнем прихильності дитини до матері;

із організацією навчально-виховного процесу в дошкільній установі, соціальними умовами;

із індивідуальними особливостями: віковими, психологічними психофізіологічними, нейрофізіологічними, психогенетичними.

Прихід до дитячого садка — перший серйозний етап соціального життя дитини. До цього вона спілкувалася тільки з членами родини, сусідами або з тими, кого дорослі запрошували додому. Практика свідчить, що цілеспрямована підготовка дітей до дошкільного закладу допомаг ає попередити виникнення труднощів адаптації.

Адаптація до дитячого саду

Пам’ятка для батьків

Адаптація до дитячого садка – важкий час для кожної дитини. Це не тільки процес звикання до нової обстановки, до нового режиму дня, до нових відносин, але і вироблення нових умінь і навичок. Ведуть себе діти в цей період по-різному: одні невтішно плачуть, інші відмовляються спілкуватися з дітьми і вихователем, треті реагують досить спокійно.

Виділяють три фази адаптації:

Гостра фаза, або період дезадаптації – в цей час у дитини можуть спостерігатися часті захворювання, порушення сну, апетиту, небажання ходити в дитячий сад. Змінюється поведінка: можуть з’являтися впертість, грубість і навіть регрес в мовному розвитку.

Власне адаптація – в цей період дитина поступово звикає до нових умов, нормалізується поведінка.

Фаза компенсації – діти починають вести себе спокійно, із задоволенням ходять в садок. Прискорюється темп розвитку психологічних процесів.

Період адаптації може тривати від однієї-двох тижнів до трьох-чотирьох місяців і залежить від багатьох причин: від віку, стану здоров’я дитини, від особливостей нервової системи і т.п.

Слід пам’ятати, що після тривалих перерв (наприклад, після літніх канікул) дитина проходить процес адаптації заново. Щоб зробити цей період менш болючим, важливо приділяти дитині в цей час особливу увагу і готувати його до відвідування дитячого саду заздалегідь.